Jak Pogodzić Studia z Pracą Studencką


Często studenci uważają, że studencka praca może okazać się uszczerbkiem na ich nauce. Zrównoważenie obu nie jest łatwe, szczególnie jeśli chcesz wpleść elementy życia społecznego w swój kalendarz. Natomiast wielu studentów na całym świecie godzi pracę ze studiami, nie tracąc przy tym włosów na głowie.

Poniżej znajdziesz kilka rad jak sprostać życiu pracującego studenta, bez zbędnego stresu.

Mądrze zarządzaj czasem

Bądź bezwzględny w organizowaniu swojego czasu. Nie ma nic wstydliwego w prowadzeniu kalendarza (możesz nawet używać kolorowych flamastrów). Wpisuj do niego wszystko: zmiany w pracy, ważne terminy oddania prac na uczelni lub istotne wykłady, a nawet spotkania i wyjścia na miasto ze znajomymi. Trzymanie kalendarza pozwoli Ci na poinformowanie wszystkich należytych osób zawczasu na temat wszelkich kolizji pomiędzy pracą a nauką.

Poinformuj najważniejsze osoby

Upewnij się, że twój pracodawca wie, kiedy masz ważny wykład, ćwiczenia lub termin oddania pracy. Pracodawcy są zwykle dość elastyczni jeżeli chodzi o godziny pracy - jest to nieodłączną częścią zatrudniania studentów. Porozmawiaj ze swoim opiekunem lub wykładowcą na studiach, jeżeli łączenie studiów z nauką sprawia ci problem. Mogą okazać wyrozumiałość i jednocześnie podziw dla twojej pracy i zaoferować trochę dodatkowego wsparcia w celu zapewnienia osiągnięcia twoich celów akademickich.

Nie oszukuj sam siebie.

Czy naprawdę możesz pracować tą jedną ekstra zmianę, następnie przyjść na urodziny znajomego i wyspać się na wykład następnego dnia? Doba ma tylko 24 godziny i niestety nie możesz zadowolić wszystkich. Upewnij się że kładziesz swoje dobre samopoczucie i studia na pierwszym miejscu. Bądź rozważny i szczery w swoich decyzjach.