7 Wskazówek Do Napisania Dobrego CV


Napisanie dobrego CV może być jednym z najtrudniejszych wyzwań w poszukiwaniu studenckiej pracy.

Ale nie bój się Studencie! Sporządziliśmy 7 wskazówek które pomogą Ci stworzyć życiorys na miarę pracy marzeń.

1. Krótko i na temat. Twoje CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4. Pracodawca spędza średnio 10 sekund czytając twoje CV więc postaraj się pozostawić treść zwięzłą i na temat. Zachowaj niuanse, anegdotki i małe detale na rozmowę o pracę, przydadzą ci się wtedy.

2. Pochwal się swoimi studiami. Często studenci w swoim życiorysie zawierają tylko dane na temat kierunku i uczelni na której studiują. Pójdź o krok dalej, wypisz przedmioty i warsztaty w których uczestniczyłeś. Możesz pokusić się o dodanie tytułu swojej pracy licencjackiej/magisterskiej Studia są jedną z twoich najlepszych kart. Nie chowaj jej!

3. Aktualizuj na bieżąco. Twoje CV powinno być aktualne niezależnie od tego czy szukasz pracy czy nie. Za każdym razem gdy coś ważnego dzieje się w twoim życiu szkolnym lub zawodowym, zapisz to do swojego CV aby nie zapomnieć ważnych szczegółów o tym wydarzeniu.

4. Pisownia i gramatyka. Pracodawca potrafi być szczególnie wyczulony na błędy ortograficzne w twoim CV. Jeśli je znajdzie sprawi to, że w jego oczach wypadniesz nie najlepiej. Obecnie większość pracodawców dostaje duże ilości zgłoszeń co daje im pretekst do odwołania aplikacji z powodu błędów. Pamiętaj, żeby zawsze użyć sprawdzania pisowni i zasięgnąć opinii kogoś znajomego, aby pomógł sprawdzić ci to co napisałeś.

5. Bądź sobą!  Każdy trochę nagina prawdę w swoim CV, prawda? NIE! Jeżeli pracodawca potrudzi się aby sprawdzić twoje referencje lub wiedzę może to przyczynić się do niezręcznej sytuacji na rozmowie. Zaoszczędź sobie tego. Jesteś na początku swojej kariery i nikt nie będzie wymagał ponadprzeciętnych umiejętności w twojej pierwszej pracy. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz to rozpocząć pracę, a następnie ją stracić przez brak kompetencji które były wymagane.

6. Liczby. Może się to wydawać nudne, ale podpierając swoje osiągnięcia liczbami nadajesz im namacalną wartość. Pochwal się dokładny ocenami, poziomem zdobytych certyfikatów lub policzalnymi wynikami w poprzedniej pracy. Wysokie liczby są szczególnie dobre (choć nie zapominaj o pkt. 5 z naszej listy)

7. Estetyka. Żyjemy w świecie, w którym wizerunek jest bardzo ważny, a to odnosi się także do twojego CV. Poświęć trochę czasu na estetykę. Używaj krótkich i rzeczowych zdań, najlepiej w punktach. Użyj szablonu graficznego który pozostawia trochę pustego miejsca wokół tekstu i pomiędzy kategoriami, aby układ był miły dla oka.

Mamy nadzieje, że dzięki tym 7 wskazówkom wasze CV stanie się waszą przepustką do pierwszej studenckiej pracy.